e-recepta co warto wiedzieć

Co warto wiedzieć o elektronicznej recepcie?

Co warto wiedzieć o elektronicznej recepcie?

Dowiedz się, na czym polega elektroniczna recepta! Co warto wiedzieć na temat e-recepty?

Elektroniczne recepty zastąpiły tradycyjne recepty – jest kilka istotnych kwestii, których poruszenie pomoże w zrozumieniu tego elektronicznego dokumentu oraz umożliwi efektywne wykorzystywanie e-recepty.

Papierowe recepty do lamusa?

W sytuacjach chorobowych często konieczne są odpowiednie leki. Niektóre medykamenty można uzyskać bez żadnych przeszkód. Niekiedy konieczne jest uzyskanie recepty. Obecnie zgodnie z oczekiwaniami pacjentów ukazują się elektroniczne wersje  recept – co usprawnia proces leczenia – pomysł na ten fragment jest zaczerpnięty ze strony urodek.pl.

Elektroniczne recepty są dziś wystawiane znacznie częściej aniżeli tradycyjne, papierowe recepty. Tradycyjna recepta obecnie jest wystawiana w szczególnych przypadkach. Procedura wydawania leków nie zmieniła się. W aptece podaje się kod zawierający cztery cyfry i wówczas otrzymuje się lek na receptę. Ów kod otrzymuje się za pośrednictwem wiadomości SMS lub w postaci maila. Śmiało można zatem stwierdzić, że elektroniczne recepty wypierają recepty tradycyjne. Można także zamówić e-receptę online, która nie wymaga wizyty u lekarza.

Kontroluj swoją e-receptę kiedy chcesz

 Wszystkie elektroniczne recepty są zapisywane w Internetowym Koncie Pacjenta, toteż w każdej chwili można przejrzeć, jakie dany pacjent miał przepisywane leki. System ten umożliwia sprawne zweryfikowanie istotnych informacji, takich jak np. moment zwiększenia bądź zmniejszenia dawki określonego leku.

Elektroniczne recepty ułatwiają pracę lekarzom – ograniczają one bowiem przysłowiową papierkową robotę. To pozwala też zaoszczędzić cenny czas. Przede wszystkim e-recepty są wygodną i szybką metodą. Warto skupić się na ich zaletach, wynoszących je ponad tradycyjne recepty. Do głównych plusów zaliczyć można ich czytelność, a także fakt, iż niemożliwe jest zgubienie elektronicznych recept – albowiem do wszystkich ma się dostęp poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Co więcej, jeśli przepisanych leków jest więcej, wtedy nie jest konieczny żaden odpis – można je wykupić w różnych aptekach. W każdej chwili możliwe jest również sprawdzenie wytycznych odnośnie przyjmowania leków.

Zrealizuj e-receptę gdzie tylko chcesz

 Zrealizowanie elektronicznej recepty możliwe jest w każdej aptece w Polsce – dosłownie w każdej, nawet internetowej, co dotychczas było niemożliwe w przypadku tradycyjnych recept.

W celu odebrania zrefundowanego leku w aptece należy podać czterocyfrowy kod oraz numer PESEL. W przypadku otrzymania e-recepty na adres mailowy należy otworzyć otrzymany załącznik, a następnie udostępnić farmaceucie kod do zeskanowania. Procedura zatem jest banalnie prosta. Warto zaznaczyć, że można wykupić receptę innej osobie – wystarczy znać jej PESEL oraz czterocyfrowy kod odbioru.

W przypadku, gdy potrzebna jest kolejna recepta, można ją otrzymać bez wizyty u lekarza – odbiera się ją znów poprzez wiadomość SMS lub maila. Taki sposób możliwy jest w sytuacji, gdy pacjent ma do czynienia z chorobą przewlekłą. Lekarz jest uprawniony do wystawienia e-recepty również po konsultacji telefonicznej.

Ile mam czasu na realizację elektronicznej recepty?

 Zwyczajowo na realizację recepty ma się trzydzieści dni, jednakże są i takie recepty, na których odbiór ma się siedem, sto dwadzieścia, a nawet trzysta sześćdziesiąt pięć dni. Oczywiście to, ile będzie ważna recepta, zaznacza lekarz. Najczęściej siedmiodniowy termin realizacji dotyczy antybiotyków, zaś sto dwadzieścia dni ma się na odbiór preparatów immunologicznych.

Elektroniczna recepta niezaprzeczalnie stanowi istotne ułatwienie zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy – pozwala zaoszczędzić czas, a także daje większą świadomość oraz kontrolę. E-recepta daje też lepsze możliwości, toteż zaznajomienie się z jej istotą stanowi ważną kwestię w przypadku dbania o swoje zdrowie i procesu leczenia.Podobne tematy
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Karboksyterapia bruzdy nosowo-wargowe - opinie
Czytaj Dalej

Jak często można wykonywać peelingi?

Peeling jest powszechnym zabiegiem, który pomaga skórze poprawić jej wygląd. Może być wykonywany na różnych głębokościach, w zależności…