Co to jest peeling fenolowy?

Co to jest peeling fenolowy?

Jeśli jesteś zainteresowana poddaniem się peelingowi chemicznemu, być może zastanawiasz się, co dokładnie wchodzi w grę. Zanim zdecydujesz się na ten zabieg, upewnij się, że rozumiesz korzyści i ryzyko. Tutaj dowiesz się jak wykonywany jest zabieg, co dzieje się po zabiegu i czego możesz się spodziewać. Po zabiegu należy spodziewać się pewnych przestojów, w tym tygodnia lub dwóch bez makijażu.

Downtime

Peeling fenolowy to zabieg kosmetyczny, który poprawia wygląd i teksturę skóry. Wyniki są długotrwałe i mogą zmniejszyć głębokie zmarszczki, blizny i uszkodzenia słoneczne. Przywraca również sieć włókien kolagenowych, aby poprawić wsparcie skóry. Pacjenci, którzy poddają się peelingowi fenolowemu mają dwutygodniowy okres przestoju po zabiegu.

Podczas gdy ból związany z peelingami chemicznymi jest bardzo mały, pacjenci mogą odczuwać delikatne kłucie, mrowienie i złuszczanie przez trzy do pięciu dni po zabiegu. Większość osób uważa, że ten czas przestoju jest do zaakceptowania i są w stanie wrócić do swojego normalnego życia niemal natychmiast. Przez kilka dni skóra może wydawać się nieco szorstka, ale można to łatwo zakryć makijażem.

Korzyści

Chociaż istnieje wiele korzyści wynikających z zastosowania peelingu fenolowego, należy być świadomym ryzyka i wiedzieć, jak przygotować skórę przed poddaniem się zabiegowi. Ważne jest, aby wybrać chirurga plastycznego z certyfikatem, który ma doświadczenie w tego typu zabiegach. Dr Funcik przeprowadził ponad 10 000 operacji na twarzy i będzie z Państwem współpracował, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Peeling fenolowy może poprawić wygląd Twojej skóry, może również poprawić wygląd blizn potrądzikowych i starzejącej się skóry. Procedura ta niszczy martwe komórki skóry i odsłania świeższą, bardziej młodzieńczą skórę pod spodem. Procedura jest uważana za bezpieczną dla zdrowych osób, które nie mają warunków medycznych, takich jak choroba serca lub anemia.

Na początku XX wieku, hollywoodzkie gwiazdy i osoby w Miami zaczęły używać peelingów fenolowych na siebie, aby poprawić swoją skórę. Osoby te były znane jako “skinners” lub “beautifiers”. Lekarz Douglas Montgomery, MD, był pierwszym, który badał peelingi okluzyjne.

Peeling fenolowy może zwiększyć ilość antyoksydantów w Twojej skórze. Należy jednak pamiętać, że zawartość fenoli w różnych rodzajach peelingów może się różnić. Dzieje się tak dlatego, że niektóre odmiany mają wyższe ilości związków fenolowych niż inne. Na przykład, skórki odmiany Shepard, które mają wysoką zawartość fenoli, nie zawierają dimerów procyjanidynowych. Ponadto zawierają one więcej cukrów redukujących i miedzi niż ich odpowiedniki.

Zbadano również zawartość fenoli w owocach mango. Badacze stwierdzili, że mango cv. Ataulfo zawiera związki fenolowe, które mogą być uwalniane w wyniku hydrolizy alkalicznej i kwasowej. Stosując ekstrakcję metanolową, badacze byli w stanie wyodrębnić wolne fenole i porównali je ze związanymi fenolami. Kwas galusowy i kwercetyna zostały również zidentyfikowane jako aglikony, glikozydy i kwasy chlorogenowe.

Odpowiedni pacjenci

Peeling fenolowy jest jednym z bardziej intensywnych dostępnych peelingów chemicznych. Ze względu na intensywną reakcję chemiczną, pacjenci otrzymują przed zabiegiem znieczulenie miejscowe lub ogólne. Pacjentom, którzy są narażeni na problemy z sercem, może być również podana sedacja. Zabieg przeprowadzany jest pod nadzorem lekarza, a czynność serca jest ściśle monitorowana.

Pomimo swojej skuteczności w leczeniu zaburzeń pigmentowych, peeling fenolowy nie jest odpowiedni dla każdego. Niektórzy pacjenci mogą być lepiej przystosowani do średniego lub lekkiego peelingu. Pacjenci, którzy mają piegi lub ciemną skórę powinni unikać peelingów na bazie fenolu ze względu na efekt wybielania. Ponadto, głęboki peeling chemiczny nie może być stosowany do leczenia punktowego lub do poprawy skóry na innych częściach ciała.

Zabieg trwa zazwyczaj od jednej do dwóch godzin. Wykonywany jest w lekkiej sedacji dożylnej. Pacjent może odczuwać lekki dyskomfort i obrzęk po zabiegu. Ponadto, może być konieczne noszenie maski ochronnej przez pierwszy tydzień po zabiegu. Po zabiegu pacjenci powinni codziennie nawilżać twarz, aby zapobiec dalszemu zaczerwienieniu. Następnie mogą zastosować makijaż lub inne kosmetyki. Zabieg peelingu fenolowego na całą twarz jest zakończony w ciągu 7 do 10 dni.

Chociaż zabieg ten nie jest odpowiedni dla osób o ciemnej karnacji, jest on bardzo skuteczny w przypadku umiarkowanych i poważnych uszkodzeń słonecznych, blizn potrądzikowych i narośli przednowotworowych. Chociaż peelingi na bazie fenolu są bezpieczne, jeśli są wykonywane przez doświadczonego chirurga plastycznego, procedura może pozostawić blizny. Pacjenci powinni zaplanować tydzień czasu na regenerację w domu.

Peelingi fenolowe to głębokie peelingi chemiczne, które mogą korygować poważne problemy skórne, takie jak uszkodzenia słoneczne, nierówny koloryt skóry i blizny potrądzikowe. Mogą również poprawić blizny i sprawić, że wygląd naskórka będzie gładki i bardziej młodzieńczy. Zabieg ten zmniejsza również widoczność pionowych linii wokół ust.

Znieczulenie

Ryzyko związane z peelingiem fenolowym jest dobrze znane i ważne jest, aby mieć zdrowy układ odpornościowy przed poddaniem się zabiegowi. Osoby uczulone na fenol powinny zasięgnąć porady lekarza przed wykonaniem tej procedury. Ponadto, powinny być wolne od chorób skóry lub innych warunków, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu zabiegu. Przed wizytą ważne jest, aby omówić wszelkie pytania lub obawy, które możesz mieć z chirurgiem plastycznym.

Zabieg trwa zazwyczaj mniej niż 30 minut, ale może trwać od jednej do dwóch godzin, w zależności od stopnia zaawansowania peelingu. Podczas zabiegu otrzymasz leki, które zmniejszą ewentualny ból. W przypadku małych obszarów wystarczające może być znieczulenie miejscowe, natomiast większe obszary mogą wymagać sedacji lub znieczulenia ogólnego. Po zabiegu zostaniesz przeniesiona do sali pooperacyjnej, gdzie będziesz ściśle monitorowana.

Po oczyszczeniu skóry dr Wilson zastosuje roztwór zawierający fenol i środek znieczulający. Roztwór pozostanie na twarzy przez określony czas. Na leczony obszar może być również nałożona maść łagodząca. Następnie lekarz może zastosować wodoodporną taśmę samoprzylepną.

Większość peelingów chemicznych jest wykonywana w gabinecie lub w ambulatoryjnym centrum chirurgicznym. Jeżeli posiadasz ubezpieczenie zdrowotne, zabieg peelingu fenolowego może być pokryty. Jeśli nie, możesz poprosić o zwrot kosztów od swojego ubezpieczyciela. W zależności od stopnia nasilenia peelingu, można wybrać, czy uzyskać znieczulenie, czy nie. Możesz również omówić tę opcję ze swoim chirurgiem plastycznym.

Czas rekonwalescencji jest stosunkowo długi, a całkowite wygojenie może trwać kilka miesięcy. Ważne jest, aby utrzymać twarz wilgotną przez pierwszy tydzień po zabiegu. Ponadto przez kilka miesięcy należy nosić krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Efekty uboczne

Chociaż peeling fenolowy jest jednym z najpopularniejszych rodzajów chirurgii twarzy, nie jest pozbawiony ryzyka. Pacjenci powinni rozważyć zalety i wady peelingu fenolowego przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi. Wyniki tego zabiegu są często lepsze niż w przypadku innych rodzajów zabiegów kosmetycznych. Jednak skutki uboczne mogą być poważne i należy je dokładnie rozważyć.

Peelingi fenolowe to głębokie peelingi, które są najbardziej skuteczne w leczeniu uszkodzeń słonecznych, zmarszczek, nierównego kolorytu skóry i innych warunków, które wpływają na skórę. Są one również skuteczne w zmniejszaniu pionowych linii wokół ust i mogą pomóc w eliminacji skóry przedrakowej. Pełne leczenie twarzy może trwać godzinę lub dwie, a okres rekonwalescencji może trwać do kilku miesięcy. W niektórych przypadkach zabieg może trwale rozjaśnić piegi.

Chociaż peeling fenolowy jest zabiegiem ambulatoryjnym, nie jest pozbawiony ryzyka. Podczas zabiegu fenol jest wchłaniany przez skórę i może powodować stres dla serca, wątroby i nerek. Dlatego osoby o ciemnych odcieniach skóry lub o typach skóry Fitzpatricka I-III powinny unikać tego zabiegu. Procedura ta może również powodować tymczasowe białe wągry i blizny. Niektóre osoby są uczulone na fenol, a także może on powodować zmiany w rytmie serca.

W okresie rekonwalescencji pacjenci powinni ograniczyć ekspozycję na słońce i stosować filtry przeciwsłoneczne z wysokim SPF. Ważne jest, aby po zabiegu zastosować krem nawilżający, aby utrzymać nawilżenie skóry. Ważne jest również stosowanie dobrego schematu pielęgnacji skóry, aby zapobiec wystąpieniu jakichkolwiek zmian pigmentowych. Aby utrzymać rezultaty zabiegu, należy stosować odpowiednią pielęgnację przez dwa do sześciu miesięcy po zabiegu.

Głęboki fenolowy peeling chemiczny nie jest bolesny, ale może powodować chwilowe kłucie lub pieczenie. Niektórzy pacjenci zgłaszają uczucie kłucia, które może utrzymywać się przez kilka dni lub tygodni. Jednak większość pacjentów zgłasza, że uczucie to jest krótkie i tymczasowe.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Peelingi enzymatyczne do twarzy
Czytaj Dalej

Peelingi enzymatyczne do twarzy

Peelingi enzymatyczne do twarzy usuwają martwe komórki skóry i sprawiają, że skóra wygląda gładko i miękko. Peelingi enzymatyczne…