Peeling azjatycki - Co to jest peeling azjatycki charakteryzujący się 'Kunimi' i 'Tanzawa'?

Peeling azjatycki – Co to jest peeling azjatycki charakteryzujący się ‘Kunimi’ i ‘Tanzawa’?

Mówiąc o peelingu azjatyckim, istnieje kilka wspólnych terminów i cech charakterystycznych. Należą do nich ‘Kunimi’ i ‘Tanzawa’. Są to dwa typy obierek, które charakteryzują się tendencją do łatwego obierania. Cechy te są prawdopodobnie dziedziczone przez co najmniej jednego z rodziców w parze.

550-40

Łuszczyca azjatycka jest spowodowana mutacją w 550-40 (znanym również jako Tanzawa). Jest to gen heterozygotyczny recesywny. Cecha ta występuje również u 290-5, rodzica 550-40. W krzyżówce półdialleicznej pomiędzy ‘Tanzawą’ a trzema odmianami 550-40 daje 12 łatwo łuszczących się potomków w porównaniu do 47 trudno łuszczących się potomków. W teście chi kwadrat stosunek potomstwa łatwo łuszczącego się wynosi 1:3 (P = 0,05).

‘Porotan’ jest wynikiem krzyżówki 550-40 i Tanzawa wykonanej w 1991 roku. Została wybrana ze względu na duży rozmiar orzecha i wysoką jakość konsumpcyjną. W pierwotnej krzyżówce siewki rodzeństwa nie były oceniane pod względem łupliwości. Następnie opracowano metodę HOP, którą zastosowano do oceny ‘Porotanu’ pod względem łupliwości.

Pochodząca z 550-40 linia hodowlana “Porotan” posiada dwa recesywne allele p. Jeden z nich pochodzi z innej odmiany pośredniej, ‘Otomune’, a drugi z ‘Kunimi’. Obie te odmiany mają cechę 550-40, dzięki czemu łatwo je obrać po upieczeniu. Wcześniej uważano, że wszystkie odmiany kasztanowca japońskiego mają twardą otoczkę, ale ta linia hodowlana jest stosunkowo łatwa do obrania po uprażeniu.

‘Kunimi’

Azjatycka cecha obierania jest charakterystyczna dla azjatyckich drzew owocowych. Cecha ta jest również charakterystyczna dla japońskiej odmiany ‘Kunimi’. Cecha ta jest dziedziczona po kilku odmianach pośrednich. Dwa allele pochodzące od “Kunimi” mają różne częstotliwości. Allel “Otomune” jest dominujący, a allel “Kunimi” jest recesywny. Linia hodowlana 550-40 “Kunimi” jest nosicielem allelu “Kunimi”. Cecha ta jest wynikiem zdarzenia rekombinacyjnego w regionie flankującym gen p. Molekularna identyfikacja cechy “Kunimi” pomoże udoskonalić program hodowlany kasztanowca japońskiego.

Kunimi ma długie, ciemne włosy, które są przedzielone po środku. Jego ciało jest szczupłe i wysportowane. Ma matowe brązowe oczy i delikatną twarz. Jest gimnazjalistą i siatkarzem. Mimo apatycznej postawy jest dość inteligentny i potrafi grać w siatkówkę z najlepszymi.

Jako obserwator, Kunimi przygląda się grze swojego przeciwnika. Mówi mu, żeby był precyzyjny i skuteczny podczas blokowania. Podczas drugiego seta widać, że Kunimi przygotowuje się do ruchu. Używa ataku minus-tempo, aby przebić się przez blokerów Kamomedai. Uśmiechowi Kunimi’ego towarzyszy śmiech.

‘Tanzawa’

W azjatyckich peelingach, ‘Tanzawa’ jest dominującą cechą, która jest dziedziczona przez co najmniej jednego rodzica. Cecha ta jest często kojarzona z odmianami ‘Ishizuchi’ lub ‘Otomune’. Test chi-square wskazuje, że co najmniej jedno z rodziców w każdej parze jest heterozygotyczne dla łatwego obierania. Nie wiadomo, czy ‘Tanzawa’ jest źródłem genu ‘P’ w 550-40.

Cechy obierania azjatyckiego są dziedziczone przez oboje rodziców w programie hodowlanym. Jeden rodzic, ‘Tsukuba’, został wypuszczony w 1959 r. i ma fenotyp ‘Tanzawa’. Roślina ta była wielokrotnie wykorzystywana w programie hodowlanym NIFTS. Populacja ‘Tanzawa’ posiadała cechę ‘Tanzawa’ w wyniku zmodyfikowanej krzyżówki półdiallelowej w latach 2004-2006.

Odmiana kasztanowca japońskiego ‘Porotan’ została wyselekcjonowana z potomstwa odmian ‘Tanzawa’ i ‘550-40’. Otrzymane w ten sposób orzechy odmiany ‘Porotan’ były bardzo łatwe do obrania po uprażeniu. Do czasu odkrycia odmiany “Porotan” uważano, że wszystkie odmiany kasztanowca japońskiego mają trudne do obrania pęcherzyki.

‘Taishouwase’

Za pomocą testu chi kwadrat wszystkie potomstwo z krzyżówki ‘Tanzawa’ i ‘Tsukuba’ sklasyfikowano odpowiednio jako łatwo lub trudno obierające się. Chociaż w obrębie populacji występowały pewne różnice między dwoma typami obierania, nie stwierdzono żadnych różnic między roślinami. Obieralność była raczej dziedziczona na poziomie jądrowym, co sugeruje, że została przekazana przez roślinę mateczną.

‘Tanzawa’ niesie recesywny gen powodujący łatwe obieranie, co jest pożądaną cechą u grochu azjatyckiego. Znany jest również jako “Taishouwase”. Należy do rodziny ‘Tanzawa’ i jest potomkiem Ganne x Hayadama.

‘Porotan’

Skórki azjatyckich owoców i warzyw są bogate w fenole i flawonoidy. Ostatnie badania wykazały, że mogą one hamować aktywność enzymu AChE. Ponadto skórki zawierają znaczące właściwości antyoksydacyjne. Wykazano, że związki te są skuteczne przeciwko peroksydacji lipidów i produkcji MDA wywołanej przez Fe2+.

‘Tsukuba’

Azjatyckie obieranie jest cechą dziedziczną o wysokiej częstotliwości występowania u udomowionych odmian pomidorów. W krzyżówce pomiędzy odmianami 550-40 i Tanzawa obierkowość zaobserwowano u dwunastu potomków i u czterdziestu siedmiu potomków. Test chi kwadrat wykazał stosunek 1:3 oczekiwany dla dziedziczenia monogenicznego. Natomiast w wyniku półdiallelicznego krzyżowania odmiany ‘Tanzawa’ z trzema odmianami uzyskano 39 potomków, 19 z łatwo łuszczącą się skórką i 20 z trudno łuszczącą się skórką.

‘Tsukuba’ została pierwotnie wypuszczona w 1959 roku i była wynikiem krzyżówki Ganne x Hayadama. Była ona później wykorzystywana w programie hodowlanym NIFTS jako rodzic krzyżówkowy przez wiele pokoleń. Odmiana ‘Tanzawa’ nosiła recesywną cechę pęcherzykowatości, która ułatwia obieranie.

Skład genetyczny tej azjatyckiej odmiany obieranej jest heterozygotyczny dla odmiany ‘Tsukuba’ i ‘Tanzawa’. Genotyp Porotan jest homozygotyczny-recesywny (Pp). Jest to jedyna na świecie odmiana z tą cechą.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Opinie lekarzy na temat karboksyterapii
Czytaj Dalej

Na czym polega peeling laserowy?

Peeling laserowy jest niechirurgicznym zabiegiem kosmetycznym. Zabieg ten składa się z kilku etapów, w tym z etapu przed…