Karboksyterapia w łuszczycy - czy jest bezpieczna?

Karboksyterapia w łuszczycy – czy jest bezpieczna?

Chociaż istnieje wiele zagrożeń związanych z karboksyterapią, wykazała ona obiecujące wyniki w leczeniu zlokalizowanej łuszczycy plackowatej. W obecnym badaniu, 30 pacjentów ze stabilną, zlokalizowaną łuszczycą plackowatą poddano 8 sesjom śródskórnej karboksyterapii oddzielonych tygodniową przerwą. Każda sesja zabiegowa była wykonywana na jednej zmianie u każdego pacjenta. Zmiany odnotowano na łokciach, kolanach, przedramieniu, dłoni, nodze i młotku.

Karboksyterapia w łuszczycy

Karboksyterapia jest obiecującą metodą leczenia przewlekłej, zlokalizowanej łuszczycy plackowatej. Polega ona na wstrzykiwaniu pod zmianę skórną gazu – dwutlenku węgla klasy medycznej. Gaz ten jest naturalnie występującą substancją, wytwarzaną przez każdą komórkę organizmu. U pacjentów z łuszczycą plackowatą wykazano, że karboksyterapia zmniejsza zmiany i poprawia wygląd skóry. Pacjenci z chorobą mogą stosować karboksyterapię obok innych metod leczenia, takich jak miejscowe kremy i leki. Zaleca się, aby leczenie było stosowane u pacjentów przez minimum 12 tygodni i kosztuje około PS125 za sesję. Pacjenci mogą jednak skorzystać z rabatów.

Zabieg jest bezpieczny i jest nieinwazyjny. Gazowy dwutlenek węgla jest uwalniany do skóry za pomocą drobnych igieł, co zmniejsza dyskomfort związany z zabiegiem. Gazowy dwutlenek węgla zwiększa krążenie krwi i stymuluje aktywną produkcję kolagenu, głównego materiału budulcowego komórek.

W badaniu ogólną odpowiedź kliniczną mierzono za pomocą skali IGA (investigator’s global assessment), przy czym wyraźna lub prawie wyraźna odpowiedź definiowała sukces. Ponadto rumień, stwardnienie i łuski na blaszkach łuszczycowych były oceniane w skali pięciopunktowej. Suma tych trzech indywidualnych wyników została wykorzystana do pomiaru nasilenia objawów.

Zastrzyki z karboksyterapii mogą być również stosowane w leczeniu rozstępów. Pomaga on rozbić rozdarcia w skórze i stymuluje nowe naczynia, co prowadzi do jaśniejszej skóry. Może być również stosowany do zmniejszenia wyglądu keloidów i blizn przerostowych.

Zabieg karboksyterapii jest na ogół bezbolesny i nieinwazyjny, choć może być niekomfortowy w zależności od wrażliwości pacjenta. Pojedyncza sesja trwa zazwyczaj od 10 do 15 minut. Niektórzy pacjenci wymagają wielu sesji, w zależności od stopnia zaawansowania ich dolegliwości.

Ponadto karboksyterapia okazała się obiecująca w leczeniu cellulitu. W jednym z badań znacząco zmniejszyła wygląd cellulitu. Autorzy przypisali tę poprawę wpływowi dwutlenku węgla na perfuzję tkanek i mikrokrążenie.

Wypełniacze skórne w łuszczycy

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, która może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, chociaż najczęstszym objawem jest czerwona wysypka. Objawy mogą również wystąpić na stawach i paznokciach. Niektóre osoby doświadczają remisji lub nawrotów, a inne stale walczą z chorobą. Zaburzenie to ma wiele różnych typów, w tym łuszczyca plackowata, która powoduje łuszczące się, rumieniowe płytki widoczne na większości ciała. Niektóre typy są bardziej zlokalizowane i mogą występować na określonych częściach ciała, takich jak dłonie i stopy.

Leczenie łuszczycy może obejmować różne formy leków przeciwzapalnych. Na przykład, retinoidy, które należą do rodziny witaminy A, spowalniają wzrost komórek skóry u pacjentów z łuszczycą. Te zabiegi są często stosowane w połączeniu z terapią sterydową. Inne zabiegi mogą obejmować leki miejscowe i terapię światłem.

Pacjenci z łuszczycą na twarzy powinni zachować ostrożność przed rozważeniem jakichkolwiek zabiegów kosmetycznych. Podczas gdy zabiegi te mogą poprawić wygląd osoby z łuszczycą, powinni oni zawsze zasięgnąć porady dermatologa, aby upewnić się, że nie będą one miały negatywnych skutków.

Oprócz wypełniaczy skórnych, osoby cierpiące na łuszczycę mogą również rozważyć zdrowy styl życia. Te zmiany stylu życia zmniejszą ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy typu 2. Mogą one również pomóc w złagodzeniu niektórych dolegliwości związanych z łuszczycą.

Przed poddaniem się jakiejkolwiek procedurze medycznej, pacjenci powinni wybrać certyfikowanego dermatologa lub chirurga plastycznego. W ten sposób, dostawca przeszedł rozległe szkolenie i ma wiedzę, aby wykonać procedurę bezpiecznie i skutecznie. Wypełniacze skórne mogą powodować infekcje, przebarwienia i grudki, jeśli zostaną niewłaściwie wykonane.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak wygląda peeling do twarzy?
Czytaj Dalej

Jak wygląda peeling do twarzy?

Składniki zawarte w peelingu do twarzy mogą pomóc poprawić stan twojej skóry. Dobrym wyborem jest super drobny cukier.…
Jak wygląda dobry peeling do stóp?
Czytaj Dalej

Jak wygląda dobry peeling do stóp?

Być może zastanawiasz się, “Jak jest dobry peeling do stóp?”. Na szczęście jest kilka łatwych do zrobienia przepisów…
Czym jest laserowa plastyka powiek?
Czytaj Dalej

Czym jest laserowa plastyka powiek?

Przed zdecydowaniem się na laserową plastykę powiek, powinieneś wiedzieć, co ta procedura pociąga za sobą. Czytaj dalej, aby…